Wszyscy dobrze wiemy, że pojazdy samochodowe są wyposażone w akumulatory, które generują energię i dzięki temu możliwy jest rozruch pojazdu. Z kolei w pojazdach elektrycznych, poruszających się wewnątrz budynków czy magazynów umieszcza się baterie trakcyjne. To właśnie one stanowią źródło prądu i umożliwiają takim pojazdom przemieszczanie się.
Znajdują one wykorzystanie w wielu urządzeniach. Możemy je znaleźć w takich pojazdach jak wózki widłowe czy podnośnikowe oraz maszyny czyszczące. Ponadto występują także w systemach podtrzymywania napięcia, w takich budynkach jak szpital czy elektrownia wiatrowa.
Baterie trakcyjne charakteryzują się długą trwałością oraz wysoką odpornością na naprężenia mechaniczne. W jaki sposób się je montuje? Baterie trakcyjne to kilka takich samych ogniw ułożonych w szeregu i ze sobą połączonych. Umieszczone są w skrzyniach z metalu wyłożonych od środkach materiałem kwasoodpornym.
To, jaką bateria trakcyjna ma pojemność, uzależnione jest od każdego ogniwa budującego baterię Aby przedłużyć okres eksploatacji baterii, należy stosować odpowiedni prostownik, dzięki któremu można będzie naładować baterie. Warto wiedzieć, że każda bateria trakcyjna jest przeznaczona do działania przez ileś cykli ładowań. Producenci konkurują ze sobą oferując na rynku baterie trakcyjne, które są w stanie wytrzymać 1000 – 1500 ładowań.
Co ważne, każda bateria trakcyjna musi być produkowana zgodnie z europejskimi normami, zatem warto zwrócić uwagę na oznaczenia na obudowie.