Frezowanie to rodzaj obróbki wielu materiałów, realizowane za pomocą tzw. skrawienia. Skrawienie z kolei jest zaawanowaną, mechaniczną czynnością, za którą odpowiadają dwa rodzaje ruchów: obrotowy oraz posuwowy. Realicje frezowania pozwalają uzyskać nawet najbardziej skomplikowane detale.

W zależności od rodzaju materiału frezowanego, zmieniają się rodzaje frezarek, techniki frezowania oraz inne, niemniej ważne składowe. W dzisiejszym artykule skupimy się na frezowaniu najbardziej znanych tworzyw sztucznych:

 • Poliamidy – tworzywa konstrukcyjne, które należą do jednych z najbardziej obszernych grup. Ich produkcja jest bardzo różnorodna, ze względu na możliwość mieszanek oraz dodatków. Poliamidy są niemalże najważniejszym, najpowszechniej używanym tworzywem;
 • Poliacetal – dzieli się na dwa główne rodzaje: POM C oraz POM H.

  Pierwszy z nich charakteryzuje się dużą odpornością na hydrolizę (reakcja pomiędzy wodą i substancją w niej rozpuszczoną). POM H jest natomiast wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Wyroby z tego tworzywa to przykładowo: koła zębate, łożyska, elementy elektrotechniczne, elementy wodne;

 • PET politerefeftalan etylenu – szczególnie odporny mechanicznie. Jest wytrzymały w zakresie tarcia, ścierania oraz zabrudzeń.

  Posiada właściwości elektroizolacyjne. Niezbędnych w produkcjach elementów w branżach: motoryzacyjnych, elektrotechnicznych, spożywczych, transportowych.

Jak frezuje się tworzywa sztuczne? O czym trzeba pamiętać?

 • Przede wszystkim ważny jest kąt tarcia. Oznacza to, że przy frezowaniu powierzchni tworzyw sztucznych musi być niewielki, precyzyjnie ustawiony do dedykowanego projektu;
 • Tworzywa sztuczne najczęściej frezuje się przy użyciu frezu jednoostrzowego.

  Dzięki temu realizowanie projekty są bardzo precyzyjne i dokładne;

 • Frezowanie tworzyw sztucznych odbywa się za pomocą techniki przeciwbieżnej. Czynność ta odbywa się następująco: krawędź tnąca frezu działa w sposób odwrotny do posuwającego się elementu na uchwycie.

Frezowanie tworzyw sztucznych ma bardzo szerokie zastosowanie w rynku. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie jest to jedynie seryjna produkcja.

Bardzo często ten rodzaj frezowania (a raczej używane materiały) dedykowane są pojedynczym realizacjom w zakresie: dekoracji, przedmiotów grawerowania, ale i detalów mebli. Jeśli chodzi o powtarzalne elementy, najczęściej produkowane z tworzyw sztucznych są: uszczelnienia, artykuły reklamowe i wcześniej wspomniane – koła zębate i łożyska.

maszyny sitodrukowe łyżka do wózka widłowego