Katalizatory samochodowe

Katalizatory samochodowe

4 października 2017 Wyłącz przez Lucja

Katalizator w każdym aucie spełnia bardzo ważną rolę, szczególnie w samochodach z napędem benzynowym. Jak się bowiem okazuje, jego zadaniem jest nie tylko oczyszczenie spalin, ale również wpłynięcie na prawidłowy przebieg procesu spalania paliwa.

Z tego wynika, że to właśnie katalizatory samochodowe w dużej mierze odpowiadają za prawidłową pracę silnika naszego auta, jak również za jego osiągi. Nic więc dziwnego, że powinniśmy bardzo dużą uwagę przywiązać do tego, aby katalizator w naszym samochodzie działał w sposób prawidłowy, a na wszystkie znaki, że dzieje się coś niedobrego powinniśmy szybko i odpowiednio reagować.

Warto mieć na uwadze, że katalizator działa w bardzo trudnych i niekorzystnych warunkach, natomiast większość z nich wytrzymuje znaczny przebieg – są to przede wszystkim katalizatory metalowe, które mogą pochwalić się nieco lepszymi osiągami oraz właściwościami niż ich ceramiczne odpowiedniki.

Jak rozpoznać awarię katalizatora samochodowego?

atlas maszyny

Przede wszystkim widać wtedy spadek mocy silnika, który jest jedną z najczęstszych objaw awarii katalizatora.

W dalszej kolejności mamy również hałas, który dobiega spod podwozia – jest to często charakterystyczny odgłos jakby grzechotania. Ale o niesprawnym katalizatorze może nas też poinformować odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej, która sygnalizuje także wiele innych awarii związanych z pracą silnika.

Popsute lub uszkodzone katalizatory samochodowe należy oczywiście wymienić na nowy albo też na regenerowany model, choć w przypadku tej drugiej opcji musimy liczyć się z tym, że samochód pozostanie unieruchomiony na przynajmniej kilka dni. Niezbyt dobrym pomysłem jest z kolei postawienie na używany katalizator – raz, że jest to po prostu niezgodne z prawem, a dwa że tego typu urządzenie może być już na tyle wyeksploatowane, że nie będzie dobrze spełniać swojej roli.

Katalizatory samochodowe są dziś jednak łatwo dostępne, dlatego wymiana na nowszy model jest bardzo prosta.

Zobacz co to jest katalizator samochodowy i przywieź katalizator do wyceny www.kontrola-predkosci.pl