Napięcie akumulatora

24 października 2017 Wyłącz przez Lucja

Zakup nowego akumulatora do naszego pojazdu może okazać się trudniejszą sprawą niż nam się wydawało. Aby akumulator działał prawidłowo, musi posiadać parametry zgodne z wymogami producenta auta oraz pasować wielkościowo. Jednym z parametrów akumulatora jest napięcie, które podaje się w woltach. Zazwyczaj akumulatory charakteryzują się napięciem 6V lub 12V, choć najczęściej spotyka się na w autach te drugie. Jest to podyktowane wyposażeniem elektrycznym pojazdu.

Instalacje o napięciu 6V występowały w starszych pojazdach. Zatem można być wręcz pewnym, że przy zakupie nowego akumulatora trzeba będzie szukać tego o napięciu 12V, jednakże w razie wątpliwości, warto to sprawdzić w instrukcji samochodu. Trzeba wiedzieć, że napięcie akumulatora może dużo powiedzieć o jego stanie. Przy pomocy woltomierza można sprawdzić jego stan. Kontrolę najlepiej jest wykonywać rano, kiedy auto całą noc stało.

Prawidłowo działający akumulator ma napięcie w przedziale 12,5V – 13V na wyłączonym zapłonie. Jeżeli wartość jest niższa, należy brać pod uwagę, że akumulator może być zbyt słaby i silnik nie odpali. Jednakże jeśli wartość wynosi 12,5V to również nie oznacza, że akumulator musi być w bardzo dobrym stanie i ma dobrą moc przy rozruchu. Sprawdzając co jakiś czas napięcie, możemy w porę podłączyć akumulator do prostownika i go naładować. Takie kontrole napięcia akumulatora należy wykonywać po dłuższych przerwach w użytkowaniu pojazdu.

W ten sposób unikniemy niemiłej niespodzianki.

http://katalizatory-podkarpackie.pl/przemysl.html www.workuta.pl