Zakup nowego akumulatora do naszego pojazdu może okazać się trudniejszą sprawą niż nam się wydawało. Aby akumulator działał prawidłowo, musi posiadać parametry zgodne z wymogami producenta auta oraz pasować wielkościowo. Jednym z parametrów akumulatora jest napięcie, które podaje się w woltach. Zazwyczaj akumulatory charakteryzują się napięciem 6V lub 12V, choć najczęściej spotyka się na w autach te drugie. Jest to podyktowane wyposażeniem elektrycznym pojazdu.

Instalacje o napięciu 6V występowały w starszych pojazdach. Zatem można być wręcz pewnym, że przy zakupie nowego akumulatora trzeba będzie szukać tego o napięciu 12V, jednakże w razie wątpliwości, warto to sprawdzić w instrukcji samochodu. Trzeba wiedzieć, że napięcie akumulatora może dużo powiedzieć o jego stanie. Przy pomocy woltomierza można sprawdzić jego stan. Kontrolę najlepiej jest wykonywać rano, kiedy auto całą noc stało.

Prawidłowo działający akumulator ma napięcie w przedziale 12,5V – 13V na wyłączonym zapłonie. Jeżeli wartość jest niższa, należy brać pod uwagę, że akumulator może być zbyt słaby i silnik nie odpali. Jednakże jeśli wartość wynosi 12,5V to również nie oznacza, że akumulator musi być w bardzo dobrym stanie i ma dobrą moc przy rozruchu. Sprawdzając co jakiś czas napięcie, możemy w porę podłączyć akumulator do prostownika i go naładować. Takie kontrole napięcia akumulatora należy wykonywać po dłuższych przerwach w użytkowaniu pojazdu.

tarcze hamulcowe

W ten sposób unikniemy niemiłej niespodzianki.

Lakiery samochodowe Profix www.workuta.pl