Termy Karakalli

Termy Karakalli

26 sierpnia 2018 Wyłącz przez Lucja

Rzym słynie z tego, że niemal pęka w szwach od mnogości starożytnych zabytków. Wiele z nich można uznać za tak fascynujące, że każdego roku nie tylko są odwiedzane przez tłumy turystów, ale znaczna część z nich wraca do Wiecznego Miasta przynajmniej kilka razy w życiu.

Do grona najpopularniejszych, kuszących przyjezdnych zabytków Rzymu z pewnością można zaliczyć Termy Karakalli. Te antyczne łaźnie zostały wybudowane w latach 212-216 naszej ery, a o ich powstaniu zdecydował rozkaz okrutnego cesarza rzymskiego, Karakalli.

Ogromny kompleks łaźni miał powierzchnię aż stu tysięcy metrów kwadratowych! Jednorazowo mogło z niego korzystać ponad dziesięć tysięcy osób. Aby docenić rozmiar historycznych term, dobrze jest pamiętać, jak bardzo niewielki dostęp do technologii mieli budujący go ludzie.

Jeśli wziąć pod uwagę wyposażenie term, na swój sposób niewiele różniły się one od dzisiejszych kompleksów sportowych. Można było znaleźć w nich szatnie, palestrę (coś w rodzaju sali gimnastycznej), pomieszczenia, w których wykonywano masaże oraz pokoje przeznaczone do odpoczynku.

Odwiedzający mogli korzystać też z sauny, basenów z gorącą oraz zimną wodą. Atrakcje te funkcjonowały dzięki specjalnie wybudowanemu akweduktowi.

Ten jednak został zniszczony w VI wieku podczas najazdu kodów. Od tego czasu termy przestały działać.

http://sklep.skoda.pl/pl/skodadobrarada/cleverfoto.html www.klubdrivera.pl