Zabiegi operacyjne kręgosłupa

26 października 2017 Wyłącz przez Lucja

Znaczenie kręgosłupa dla organizmu człowieka jest ogromne i ciężko je przecenić, podobnie jak znaczenie mózgu czy serca. Jednak kręgosłup ma do spełnienia bardzo szczególną funkcję, ponieważ odpowiada za całą naszą motorykę, a także za unerwienie całego organizmu.

Odczuwanie bodźców bólowych, dotykowych jest w kluczowym stopniu związane z naszymi kręgami, a także rdzeniem kręgowym. Jeśli dojdzie do uszkodzeń lub zwyrodnień kręgosłupa wynikających z rozmaitych przyczyn, sytuacja robi się trudna.

Czasami niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Operacje na kręgosłupie należą do najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych i wymagających od zespołu operującego ogromnej wiedzy oraz precyzji.

Niełatwo jest wskazać inną kategorię zabiegów, z którymi wiązałoby się tyle ryzyka – może zabiegi na otwartej czaszce, gdzie polem operacyjnym jest ludzki mózg, można uznać za równie poważne. Nawet najmniejszy błąd operatora może mieć fatalne i nieodwracalne konsekwencje, albowiem w ramach kręgosłupa mamy do czynienia z wieloma elementami, które nie ulegają regeneracji.

Właśnie z tego powodu zdecydowana większość operacyjnych zabiegów kręgosłupa ma na celu odbudowę uszkodzonych części, które nie odtworzą się same w sposób naturalny. Można również szukać sposobu na to, aby stymulować pracę niektórych nerwów w kręgach, jeśli te odmówią posłuszeństwa.

Można to robić korzystając ze specjalnych elektrod pracujących pod odpowiednim napięciem lub też z wykorzystaniem stymulatorów farmakologicznych podawanych bezpośrednio do kręgosłupa.

http://medactive.com.pl/ http://www.horyzontybezgranic.pl/schodolazy-kroczace.php