Podstawowym źródłem energii elektrycznej każdego samochodu jest akumulator, będący magazynem prądu potrzebnego do rozruchu, pracy silnika oraz zasilania oświetlenia, klimatyzacji czy innych odbiorników prądu w pojeździe. Faktem jest jednak to, że w praktyce akumulator także posiada swoje własne źródło energii.
Jest nim alternator, który w trakcie pracy silnika doładowuje stale akumulator pojazdu. Można zatem założyć, że faktycznym źródłem energii elektrycznej w samochodzie jest zespół złożony z akumulatora oraz alternatora.
Jest to najbardziej uniwersalne i najmocniej rozpowszechnione rozwiązanie na świecie, ale nie wiadomo czym zaskoczy nas bliska przyszłość. Rozwój systemów hamowanie elektromagnetycznego z odzyskiem energii czy rozwój paneli słonecznych może bardzo mocno zmienić ilość dostępnych źródeł energii dla każdego pojazdu.
Szczególnie ma to duże znaczenie w dobie ciągłego rozwoju i upowszechniania się pojazdów hybrydowych oraz napędzanych elektrycznie. Być może już niedługo pierwsze owoce przyniosą prace nad ogniwami wodorowymi.
Póki co jednak trzeba polegać na starych dobrych akumulatorach i zasilaniu z użyciem alternatora samochodowego. Najprawdopodobniej najbliższa ich przyszłość to ciągły wzrost wydajności i mocy, co jest bardzo ważne w rozwoju motoryzacji, która coraz mocniej bazuje na komputerach i coraz większej ilości elektronicznych gadgetów.
Tylko sprawne i efektywne źródło zasilania może zapewnić pojazdowi prawidłowe działanie całej tej masy elektroniki – dlatego też dbałość o instalację elektryczną jest jednym z najważniejszych zadań każdego użytkownika samochodu.