Leczenie deformacji stóp
Niewygodne, zbyt wąskie obuwie, praca na stojąco, nadwaga, brak aktywności fizycznej oraz inne wady wrodzone i nabyte mogą doprowadzić do deformacji stóp. Istotne jest, aby jak najprędzej wdrożyć leczenie, aby zapobiec pogłębianiu się zniekształceń oraz zlikwidować związane z tym dolegliwości, takie jak ból, odciski czy stany zapalne stawów.
Leczenie deformacji stóp należy rozpocząć od konsultacji z ortopedą. Dokładnie oceni stadium schorzenia, rodzaj deformacji i dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Najczęściej stosuje się wkładki korygujące i obuwie ortopedyczne, które można zakupić w sklepach medycznych. Należy zrezygnować z wąskiego, zbyt ciasnego obuwia, które tylko nasila dolegliwości chorobowe.
Poza tym dużą popularnością cieszy się także taping podologiczny, który polega na naklejaniu plastrów, mających na celu zniwelować zniekształcenia i przywrócić stopie prawidłowy wygląd. Lekarz może także zalecić ortezy silikonowe, które również pozwalają skorygować deformacje stopy.
Warto także zapytać lekarza o odpowiednie ćwiczenia angażujące mięśnie stóp, które również mogą skorygować deformacje. W niektórych przypadkach ulgę w bólu mogą przynieść zabiegi z zakresu fizjoterapii.
Niezwykle ważna jest również profilaktyka na co dzień, czyli noszenie wygodnego obuwia, unikanie przeciążania stóp oraz właściwa pielęgnacja. Trzeba jednak mieć świadomość, że zbyt późne zgłoszenie się do ortopedy może skutkować wysokim stadium zaawansowania deformacji, której nie da się zlikwidować.
Wtedy konieczna może być interwencja chirurgiczna.
Purelife